Voor Daniëlle Haantjes uit Leidschendam is tennis veel meer dan een sport. Het is de plek waar ze haar man ontmoette, waar ze al sinds haar jeugd niet weg te slaan is, en waar ze inmiddels een prachtige route bewandelt binnen de arbitrage. “Ik heb mijn racket nooit meer losgelaten,” vertelt ze. Een verhaal over passie, ontwikkeling en bijzondere tenniservaringen.
Waar het allemaal begon
De liefde voor tennis ontstond al vroeg. Als klein meisje ging Daniëlle soms mee met haar tante, die speelde op de Bataaf in Den Haag. Voor haar tiende verjaardag kreeg ze haar eerste racket. Het tennissen bleef. Competities, toernooien, vrij spelen, het hoort allemaal bij haar leven.
Naast spelen is kijken een minstens zo grote hobby. “Tijdens de Australian Open zette ik vroeger mijn wekker voor mooie partijen,” zegt Daniëlle lachend. Maar ook andere Grand Slams als Roland Garros maakte indruk. “In mei hadden we op school ‘proefwerkweek’. Dat betekende: niet naar school, wel leren. Mijn boeken lagen op mijn bureau, maar mijn hoofd stond naar links gericht om Steffi Graf en Arantxa Sánchez Vicario te volgen. Dat waren heerlijke weken.” Ook live wedstrijden bezoeken trok haar aan. Ze herinnert zich nog goed de Davis Cup-wedstrijd Nederland – Zweden op het Malieveld in 1993.
“Hoe rolde ik in de arbitrage? Dat vraag ik mezelf soms nog af”
Toch was ze lang alleen speelster en fan. Tot ze merkte dat ze het leuk vond om wedstrijden in goede banen te leiden. De regels toepassen, spelers aanvoelen en op het juiste moment ingrijpen, dat interesseert haar. Ze wilde zich daarin ontwikkelen. In 2019 volgde Danielle de cursus lijnrechter, daarna provinciescheidsrechter.
De allereerste wedstrijd op de lijn was een ITF-juniorentoernooi in de Rhijenhof. Spannend, maar ze was meteen verkocht. Ze waarde de aanwezigheid van andere lijnrechters en de aangeboden hulp: "Wat was het fijn, dat sommige ervaren lijnrechters de tijd namen om mij dingen uit te leggen en mij waardevolle feedback gaven." Onder andere hierdoor heb ik al vele mooie evenementen mee kunnen maken, zoals de Davis Cup 2022 in Den Haag, Billie Jean King Cup, Libéma Open 2023,Play-offs eredivisie, WTT Den Haag, Dutch Open, Masters Wheelchair, NK en zelfs een optreden in Duitsland. Die ervaringen koestert ze.
Vorderingen in de stoel
Niet alleen langs de lijn groeide ze, ook op de stoel zet Daniëlle stappen. De eerste keer was tijdens de voorjaarscompetitie 2022 op Leimonias. Het aantal stoelpartijen breidt zich uit. “Als stoelscheidsrechter heb je meer verantwoordelijkheid en moet je langer achter elkaar gefocust zijn. Dat is als lijnrechter anders. Ook heb ik al met lijnrechters op de baan gefunctioneerd. Dat is een heel bijzondere ervaring."
Naast al dat arbitreren werkt Daniëlle als directiesecretaresse op een scholengroep voor voortgezet onderwijs. "Ik ben heel blij met de mogelijkheden die geboden worden om mijn hobby uit te kunnen voeren. Het plezier wordt mij gegund en dat is heel fijn.”
Interesse om official te worden?
Loopt tennis bij jou ook als een rode draad door je leven? Of ben je na het verhaal van Daniëlle geïnspireerd geraakt en wil jij ook in actie komen op de baan? Om als official in actie te mogen komen bij competities en toernooien, is de eerste stap het volgen van de cursus tot scheids- en lijnrechter. Meer informatie vind je op deze pagina.